Dlaczego in vitro jest złe?

Medycyna poszła bardzo na przód i ciągle się rozwija, być może niedługo będziemy mogli wyeliminować wadliwe geny już w trakcie życia płodowego dziecka. Dlaczego in vitro jest złe? Wiele osób, uważa, że takie zapłodnienie jest złe i tylko naturalna metoda jest zgodna z wolą Boga. Te osoby z pewnością mogą mieć własne dzieci i nie rozumieją, iż jest to szansa dla osób, które nie mogą. Inną możliwością jest także adopcja dziecka.

Nie odbierajmy szansy na dziecko małżeństwom nie mogącym ich mieć bez in vitro!

Każde małżeństwo, czy para w nieformalnym związku pragnie zostawić po sobie coś na tym świecie. Tym czymś są oczywiście dzieci. Dla niektórych ludzi bardzo dużą rolę w życiu odgrywa rodzina, nie liczą się uzbierane wartości materialne, pieniądze, dom czy dobre, luksusowe auto. Bardzo małą rolę odgrywa podróżowanie i życie w luksusie. Jedni cenią ponad wszystko założenie prawdziwej rodziny.

Poprzez pojęcie rodziny uważa się parę dwóch osób oraz dziecko lub dzieci. W dzisiejszych czasach nie wszystkim jest dane bycie rodzicem, chociaż większość osób o tym marzy i dlatego nie powinniśmy uważać in vitro jako zło ponieważ jest to dla niektórych jedyny sposób na założenie rodziny. Nie myślimy o potomstwie, gdy jesteśmy w wieku nastoletnim, młodzieżowym. Gdy zaczniemy jednak tak naprawdę dojrzewać i mamy ponad dwadzieścia lat, nadciągają myśli, jak będzie wyglądała nasza przyszłość.

W tych myślach większość osób widzi siebie, swój dom, oraz rodzinę, czyli partnera lub partnerkę i dzieci. Marzymy o tym, aby mieć idealny dom, szczególnie, wtedy gdy nasze dzieciństwo i nasza rodzina nie jest idealna. Niektórzy pochodzą z rodzin patologicznych, gdzie oboje rodzice biją swoje dzieci, nie obchodzą ich. Nie chodzą na wywiadówki oraz nie liczą się dla nich oceny dzieci w szkole. Tacy młodzi ludzie w swoim życiu nie zaznali ciepła rodzinnego i nie byli szczęśliwi. Zagwarantowanie dobrego i radosnego dzieciństwa w spokoju, zrozumieniu i miłości jest ważną kwestią i wszyscy rodzice powinni ją spełnić.

Dzieci z rodzin patologicznych często wyrastają ze skrzywioną psychiką, jeśli nie mają pełnej rodziny, bez ojca czy matki, nie chcą doprowadzić do tego, aby ich pociechy tak samo były wychowywane. W złej sytuacji są także maluchy z domów dziecka, niekochane, odtrącone.

Kiedy jesteśmy gotowi do założenia rodziny?

Każdy człowiek odczuwa potrzebę bycia rodzicem w innym czasie, nieraz są to już młodzi ludzi, a nie którzy dopiero w średnim wieku. Pamiętajmy, iż kobiety nie mają, zbyt wiele czasu na podjecie tej decyzji. Już po 35 roku życia ryzyko powikłań w trakcie ciąży jest coraz większe, warto robić wszystkie badania wskazane przez ginekologa. Im większy wiek matki, tym większe prawdopodobieństwo, iż dziecko będzie miało jakąś wadę. Najlepszy wiek na ciąże to 25-35 lat. Nie warto decydować się na macierzyństwo za późno, jeśli tylko mamy warunki i dobrego partnera, który również jest zdecydowany na dziecko, warto zajść w ciąże wcześniej. Niektórym parom nie jest dane bycie rodzicem i mają wiele problemów z poczęciem potomstwa. Nie raz okazuje się, że partner jest bezpłodny lub ma problemy z ruchliwością plemników. Im starsza kobieta tym tak samo jest jej trudniej zajść w ciążę. In vitro jest szansą dla par, którym trudno jest spłodzić potomka lub jest to niemożliwe.

Co zrobić jeśli nie wie się czy zdecydować się na in vitro?

Jeśli nie jest się gotowym psychicznie na podjęcie decyzji o podejściu do in vitro to być może warto zasięgnąć porady psychologa? Wizyta w gabinecie psychologicznym bez wątpienia pomogłaby parom, które się wahają i nie wiedzą jak do końca postrzegać tą metodę prokreacji. Dla niektórych par próba starania się o dziecko, związane z tym wydatki, nerwy, przekładają się na kondycję psychiczną i nie sprzyja to poczęciu. W takich sytuacjach nawet in vitro może nie pomóc. Warto wtedy udać się do poradni psychologicznej. Dobry psycholog Wrocław może okazać wsparcie w tego typu problemach i być może pomoże podjąć decyzję w sprawie zabiegu niewątpliwie nowoczesnego i sprzyjającemu ciąży jakim jest procedura in vitro.

Dodaj komentarz